• עידן ירון

תמונת הנושא: "שבויים בתחתונים"

"זה קרה בערך באמצע המבצע, בימים שבהם שרר רעב לתמונות ניצחון. דובר צה"ל בדיוק הודיע על מעצר של '150 חשודים בפעילות טרור אשר הועברו לתחקור כוחות הביטחון'. עוד באותו הלילה עלתה התמונה הזאת לרשתות החברתיות [...]. התמונה החלה לרוץ ברשתות החברתיות, ולאחר חצות הלילה הגיעה גם לתקשורת הממוסדת. כלי התקשורת המרכזי הראשון שפרסם אותה היה 'וואלה', בכתבה מאת הכתב הצבאי אמיר בוחבוט, שבה נקשרו המצולמים להודעה של דובר צה"ל על המעצרים ההמוניים. לאחר מכן, ודי במהירות, הגיע התצלום לשאר האתרים, רשתות הטלוויזיה, סוכנויות הידיעות הזרות ועיתוני סוף השבוע [...].


תמונת 'השבויים בתחתונים' עברה את הצנזורה איכשהו ופרצה את המסגרת הצבאית שנכפתה על העיתונאים. היא פורסמה בתפוצה רחבה ועוררה שיח סוער ומקוטב. על דבר אחד לא הייתה מחלוקת: מדובר בתמונה משפילה. האם ההשפלה הזאת מוצדקת או לא? – על כך המשיכו להתווכח.


עובדה אחת נדחקה הצידה כאילו מדובר בפרט חסר חשיבות: באופן חריג, תמונת ה'שבויים בתחתונים' התגלתה כיתומה מאב. שם הצלם (או הצלמת) מעולם לא נחשף, וכך גם שמו של הארגון שבו הוא מועסק (או משרת). עד היום לא ברור אם הסתרת מקור התמונה היא חלק מהניסיון להתל במערכת הצבאית ובצנזורה, או שמא זה כך משום שהתצלום והפצתו היו חלק בלתי מוצהר מהמערכה נגד החמאס.


כאשר התמונה הועברה לסוכנות הידיעות 'רויטרס', דובר צה"לי אנונימי שצוטט בידיעה מסר כי 'למיטב ידיעתנו – התמונות אינן מבוימות'. הפצת התמונה דרך רויטרס העניקה לתמונה נופך של אמינות. הגרסה שהופצה דרך סוכנויות הידיעות הייתה משופרת, וממדיה היו גדולים יותר מאלו של הגרסאות שהופיעו ברשתות החברתיות וברוב מופעיה בעיתונות המקוונת. אולי בשל כך בידיעה של רויטרס הודגש כי סגנון הצילום נראה 'חובבני'. ואכן, מי שיביט בתמונה יבחין שזווית הצילום עקומה מעט – כלומר האופק אינו מאוזן. צלמים מקצועיים מתיישרים עם האופק באופן אינטואיטיבי [...]. צלמים מקצועיים היו ממזערים את השמיים ואת החול, ומתקרבים לדרמה האנושית. ייתכן שהסיבה לכך היא שהתצלום צולם באמצעות טלפון סלולרי, שלא עורר את תשומת ליבם של המתועדים.


בתשובה לשאלה 'האם יש לדובר צה"ל מעורבות ביצירת התמונה לפרסום, והאם גורמים חוץ‑צבאיים מעורבים בכך?', התקבלה תשובה כללית ועמומה: 'לא אותר תיעוד למסירת התמונה לכלי התקשורת על ידי דובר צה"ל'. האם הייתה כאן יוזמה של מישהו ממחלקה מבצעית עלומה, התערבות אזרחית, או סתם מיקור חוץ לא מתועד? אם מתבססים על ההסבר הסתום של דובר צה"ל, ייתכן שכל התשובות נכונות – אבל יכול להיות גם שאף אחת מהן".


* הדברים – שנכתבו על ידי יאיר גורדון, המלמד צילום במכללה האקדמית גורדון ובחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה – מצוטטים מתוך: אתר העין השביעית, 26.7.2019.

56 צפיות