• עידן ירון

בשבח הבורות – II: התגברת סוף-סוף על הבורות? – רצוי שתימנע מתרגילים

עודכן ב: 24 מרץ 2019

בפוסט קודם, "כיצד התגברתי על הבורות", הבהרתי כי לאור פרישתי מעבודה רכשתי השכלה חדשה; אולם – אליה וקוץ בה. "האיש שרכש השכלה באיחור" עשוי למצוא עצמו מתנהג בצורה מגוחכת ונלעגת. למדנו זאת מה"כראקטרס" (טיפוסים) של הפילוסוף והמדען היווני תיאופראסטוס, שהציע לנו את חדוּת מבטו כבר במאה הרביעית לפני הספירה. הוא למד את תורתו, כמסתבר, מטובי המורים: היה תלמידו של אפלטון וידידו הקרוב ביותר של אריסטו. האחרון הפקיד בידיו – לא פחות ולא יותר – את ניהול ה"ליקיאון", בית המדרש ומכון המחקר שהקים באתונה העתיקה.


תיאופראסטוס התרכז בפעילויות ובאופני ההתנהגות הטיפוסיים לחולשה או למידה רעה מסוימת. הוא הביא רשימת מצאי של אופני התנהגות אנושיים, כמו זה שאני קורא להישמר ממנו ב"גיל מתקדם" כמו שלנו.


תיאופראסטוס מדגיש כי "השכלה שנרכשה באיחור היא אהבת מאמצים מוגזמת, שאינה הולמת את הגיל"; מסוג ההתרברבויות המתבטאת בשירו של הצל וסאבלימינאל – "אני לא מרכין ראשי למטה, איש אותי לא משפיל / אחותי זה לא הגיל זה התרגיל".


הרברבן – לפי תיאופראסטוס – מתפאר ביתרונות לא קיימים. "אחותי" היא לא פעם העילה לכך. אם גם הוא שבוי ברברבנותו, הרי התוצאות, כפי שלמדנו לגבי "האיש שרכש השכלה באיחור", עלולות להיות עגומות למדיי. הנה אחדות מהן, כפי שמנה אותן תיאופראסטוס ברשימת המצאי האובייקטיבית שלו: "בהיותו בן שישים [ומשהו] ישנֵן קטעי שירה וכאשר ידקלם אותם במשתה יתבלבל וישכחם [...]; כאשר יתאהב ביצאנית יפרוץ את דלתה באֵיל ברזל, יספוג מכות מן המתחרה וייקרא לדין; כאשר ירכב מחוץ לעיר על סוסו של מישהו אחר וינסה בו-בזמן לבצע תעלולי רכיבה, ייפול ויבקע את ראשו לשניים [...]. כאשר יתחרה עם המורה של ילדיו בקליעה למטרה ובהטלת כידון, יאמר שכדאי שילמדו ממנו, שהרי המורה אינו מבין דבר; כאשר ישתתף במרחצאות בתחרות היאבקות, יניע את אחוריו בחוזקה כדי שייחשב למאומן היטב; כאשר תהיינה נשים בסביבתו, יתאמן בריקוד תוך שהוא מפזם לעצמו את המנגינה".


כן, אנחנו הגברים המזדקנים עשויים להיות פתטיים להפליא – רוצה לומר: מעוררי חמלה, לא מוצלחים, כושלים, מגוחכים – וחבל שכך, הלא כן?


מסקנה מעשית: אם אתה פחות או יותר בן גילי – עברת כבר די מזמן את גיל הטיפש עשרה – רצוי שלא תנסה להרשים את הבריות על ידי דקלום שירים סרי טעם; השתתפות במרוצי לפידים; פריצת דלתות מסוגים שונים ומשונים; רכיבה אקרובטית על סוסים פראיים; תחרות עם אמנים מומחים; פרכוסים ומחולות נלעגים. ראוי אולי שתשב מאחורי מקלדת, ספון בחדר עבודה מחומם היטב, ותשקיע עצמך בכתיבה.


* כתבה זאת מבוססת על: תיאופראסטוס, טיפוסים (תרגמה מיוונית והוסיפה מבוא והערות חנה כהנא). ירושלים: כרמל, 2007.

25 צפיות