• עידן ירון

תודעה והשפעה – פיתוח חשיבה ועשייה מקצועית – גיליון 4, דצמבר 2019

עודכן ב: 14 דצמ 2019

ללמוד מהרוסים


תחום "מלחמת המידע" בכלל, ו"מבצעי המידע" בפרט, נועד להשיג "עליונות מידע" של השלטון הרוסי על פני כל יריביו. המטרה: מידוּל מערכות קבלת ההחלטות של היריב, הבנתן, ובסופו של דבר – שיבושן; זאת, כדי להשפיע עליו כך שיקבל החלטות בכיוון הרצוי למפעיל ההשפעה. ההתערבות מכוונת להכריח את היריב לפעול בהתאם לתמונת מציאות שיוצר יוזם "מסע המידע". המאמץ הוא ארוך-טווח, ונועד להזין את היריב במידע שישפיע על ערכיו המוסריים, על מצבו הפסיכולוגי או אפילו על אופיים של מקבל ההחלטות שלו.


הגישה ההיברידית הרוסית – במידה מסוימת בדומה לגישה הישראלית של מב"ם (מערכה בין המערכות) – אינה מבחינה בין עִתות מלחמה לבין עִתות שלום. בהתאם לכך, המדיניות והפוליטיקה הם המשך המלחמה באמצעים אחרים.


מלחמת מידע היא כלי פוטנציאלי רב-עוצמה המופעל באורח עצמאי או במקביל לפעולות צבאיות. מרחב הסייבר הוא כר פעולה מושלם להפעלת מלחמת מידע בכלל ומבצעי מידע בפרט. יעדים אסטרטגיים עשויים להיות מושגים באמצעות "מסעות השפעה" (influence campaigns) נגד המנהיגים והאוכלוסייה של היריב, כדי להפר את המנגנונים ואת ההתנהגויות הנדרשים לשם הישרדות עצמית.


היעד הסופי של מצבעי החדרת "מידע זדוני": לשנות את תפיסת האיוּם וההתנהגות הפוליטית; להעמיק את החיכוך, הפחדים והחששות הקיימים בכל מקרה; להגביר את תחושת אי הוודאות; לזרוע מריבות וסכסוכים פנימיים בקרב הלאום היריב ובינו לבין בעלי בריתו, ולבסוף – לחתור תחת נחישותו ויכולת הפעולה שלו.


כדי להצליח במשימה, המידע המוזן צריך להיות מהימן. לשם כך, נדרשת היכרות מעמיקה הנרכשת מהבנת היעדים האסטרטגיים, התרבות, הקוד האופרטיבי, והיכולות של היריב – לא רק אלו הצבאיות, אלא אלו התרבותיות, הפסיכולוגיות והממסדיות. (בעניין הזה, כפי שהדגשתי בעבר, הפעלת כישורים ומיומנויות מתחום מדעי החברה בכלל, והסוציולוגיה והאנתרופולוגיה החברתית בפרט, הם בעלי ערך רב).


ביצוע "מסעות מידע" (information campaigns) הוא בדרך כלל חלק ממערכת פעילות רחבה יותר – כמו זו הניכּרת במה שמכוּנה בשנים האחרונות "סכסוכים באזור האפור". סכסוכים כאלה מקדמים יעדים פוליטיים באמצעות "מסעות מידע" לכידים ומשולבים, תוך הפעלת כלים לא צבאיים או לא קינטיים. מִבצעי השפעה, הטעיה, ושימוש באמצעי מידע טכניים ופסיכולוגיים מאפשרים הימנעות מסכסוך ישיר; זאת תוך הנהגת פעילויות עוינות מתחת לרף של סכסוך מזוין.


מבחינת הרוסים, מרחב הסייבר לא שינה את הכוונה האסטרטגית או את תפיסת היריבים והאיוּמים. ברור כי הוא סיפק הזדמנויות חדשות, אך בו-בזמן גם פגיעויות חדשות המחייבות מערך הגנתי מתאים. ההזדמנויות הטמונות במרחב הסייבר משתרעות על פני טווח רחב – החל במבצעי השפעה, דרך נזק פיזי לתשתיות, וכלה במבצעי מידע פסיכולוגיים לתקיפת התפיסות והמורל של אישיוּיוֹת, קבוצות מוגדרות או חברות שלמות. המטרה היא להשיג שיבוש דיגיטלי, חתרנות פסיכולוגית, חוסר אוריינטציה, דה-לגיטימציה ואובדן האמון בקרב אוכלוסיית היריב בדרכה ובצדקתה, וכן בדרכם ובצדקתם של מנהיגיה ושליטיה. השיבוש מכוון לפגוע במורל של היריב, תוך שימוש בתוכן ובקודים עוינים. כמו כן, למנוע מהשלטון של היריב להשיג תמיכה ציבורית רחבה במדיניותו ובפעילויותיו, לערער את אמינותו, ולגרום למקבלי החלטות שלו לפעול בניגוד לאינטרסים האסטרטגיים שלהם.


* הכתבה מבוססת על: Daniel P. Bagge, Unmasking Maskirovka: Russia's Cyber Influence Operations. New York: Defense Press, 2019.

55 צפיות