• עידן ירון

הפיגוע בהאלֶה שבגרמניה והשפעה תודעתית באמצעות סיפּוֹרת: "יומני טרנר"

יומני טרנר (The Turner Diaries) הוא רומן דיסטופי – המתאר מציאות אנושית שבה שולטים יסודות חברתיים שליליים – שנכתב על ידי הניאו-נאצי ויליאם לותר פירס (Pierce).


הספר נחשב לחיבור הבולט ביותר של תעמולה ימנית קיצונית מסוג "העליונות הלבנה" בשפה האנגלית. זהו אחד משורה של ספרים בסוגה של תעמולה דיסטופית רדיקלית, שמקורה עוד בימי מלחמת האזרחים בארצות הברית (1865-1861).


טימותי מקווי – שפוצץ את בניין הממשל הפדרלי, והוצא להורג באמצעות זריקת רעל (2001) – נודע כקורא מושבע של יומני טרנר. צילומים של עמודים 61 ו-62 נמצאו במעטפה במכוניתו. עמודים אלה מתארים מתקפת מרגמות על בניין הקפיטול האמריקני בוושינגטון.אחת הפסקאות הבולטות במיוחד בעמודים בהם החזיק מקווי: "הערך הממשי של התקפותינו היום טמון בהשפעה הפסיכולוגית, לא בקורבנות המיידיים. חשוב יותר מכך הוא מה לימדנו את הפוליטיקאים ואת הביורוקרטים. הם למדו היום אחר הצהריים שאיש מהם אינו מעבר להישג ידינו. הם יכולים להצטופף מאחורי גדרות תיל וטנקים בערים, והם יכולים להסתתר מאחורי קירות הבטון של אחוזותיהם, אבל אנו יכולים עדיין למצוא אותם ולהרוג אותם".


קריאת הרומן עד תום היא משימה נכבדה עד מאוד. צריך כנראה להיות קנאי של ממש כדי לקרוא בשקיקה רומן כזה, ולקבל ממנו את ההשראה האחרונה לפעולה. לא אתפלא אם מבצע הפיגוע בהאלֶה שבגרמניה היה בין אלה.


ויליאם לותר פירס


פירס (2002-1933) – או בשם העת המופיע על גבי כריכת הספר, אנדרו מקדונלד – היה במשך יותר משלושים שנה אחד האישים הבולטים בתנועה הלאומנית הלבנה. פירס, יליד אטלנטה, ג'ורג'יה, היה בעל תואר שלישי בפיזיקה ומרצה בכיר בפיזיקה באוניברסיטה של מדינת אורגון. הוא השתלב בתעשיית החלל והתעופה, אך ב-1966 עבר לוושינגטון ושימש כעוזרו של ג'ורג' לינקולן רוקוול, מייסד המפלגה הנאצית האמריקנית. לאחר שרוקוול נרצח, שנה מאוחר יותר, פירס הפך למנהיג שותף של "ברית הנוער הלאומית", שהתפלגה ב-1974 כאשר פירס ייסד את תנועת העליונות הלבנה "הברית הלאומית" (National Alliance). התנועה נועדה לשמש חיל חלוץ פוליטי, שיביא בסופו של דבר להפלת הממשל בארצות הברית. התיק של ה-FBI על פירס הכיל מאות דפים, אבל הוא לא הואשם מעולם בעבירה כלשהי.יומני טרנר


הרומן הדיסטופי נכתב כסדרה בעלון של התנועה בראשותו של פירס, החל מ‑1975. הפרקים עובדו מחדש ונאספו לספר ב-1987. הוא מתאר מאבק מהפכני גזעני אלים, המגיע לשיאו ברצח עם עולמי שמוביל להשמדתו של כי מי שאינו לבן. בכך מוגשם "חלום העולם הלבן".תקציר סיפור העלילה


הסיפור מתחיל מעט אחרי שהממשל הפדרלי בארצות הברית מחרים את כל כלי הנשק הנמצאים בידיים אזרחיות, בהתאם ל"חוק כהן", שנחקק כמשתמע על ידי חבר קונגרס יהודי. המניע להחרמת הנשק: קנוניה יהודית להשתלטות על ארצות הברית והפיכתה לטוטליטרית. בעקבות החרמת הנשק, "המסדר" שבו חבר טרנר יורד למחתרת ומתכנן מלחמת גרילה נגד ה"מערכת": מכלול הממשל, התקשורת והעוצמה הכלכלית הנמצא בשליטה יהודית.


ראוי לציין כי "המסדר" (The Order) היה ארגון גזעני ניאו-נאצי שפעל למעשה בארצות הברית בשנים 1984-1983. מטרת הארגון הייתה יצירת צבא גרילה לצורך השתלטות על שטחים בארצות הברית, שבהם תוקם מדינה ארית טהורה. פעולותיו, ובמיוחד רציחתו של מנחה תוכנית אירוח ברדיו – היהודי-האמריקני אלן ברג – הקנו לו פרסום רב בארצות הברית ומחוצה לה. מורשתו של "המסדר" נשמרת עד היום – לדוגמה, באימוץ "משפט 14 המילים", שטבע מנהיגו דייויד ליין בהתבסס על דבריו של אדולף היטלר בספרו מיין קאמפף: "אנו מחויבים להבטיח את המשך קיומו של הגזע שלנו, ואת העתיד בעבוד ילדים לבנים" – בקרב קבוצות גזעניות וניאו-נאציות בארצות הברית. לין פיתח גם את "תיאוריית הקשר על רצח עַם של האדם הלבן", שלפיה גורמים כגון הגירה, עירוב גזעי, פריון נמוך, הפלות מלאכותיות, החרמת קרקעות ואלימות מאורגנת נועדו להביא להשמדה של האדם הלבן.


בהפגנה האלימה הידועה לשמצה של "עצרת איחוד הימין האמריקני" בשרלוטסוויל וירג'יניה (אוגוסט 2017), הפעילים קראו קריאות תואמות, כגון "יהודים לא יחליפו אותנו".


הארגון ברומן של פירס מתחיל לבצע מעשי אלימות, ובכללם פיצוץ מטות FBI, וממשיך במעשי חתרנות וטרור ברחבי ארצות הברית. מעלליו של טרנר עצמו מובילים אותו לטקס חניכה אל "המסדר", צוות פנימי דתי-למחצה שמנהל את פעולותיו של הארגון וקיומו אינו ידוע הן ל"מערכת" והן לחברי הארגון מן השורה. בסופו של דבר, הארגון משתלט על דרום קליפורניה, כולל על כלי נשק גרעיניים, ומטהר אתנית את האזור משחורים, היספנים, יהודים ו"בוגדים בגזעם". חבריו משתמשים בבסיס הזה, וגם בנשקם הגרעיני, כדי לפתוח חזית רחבה יותר שבה משוגרים טילים גרעיניים לעבר העיר ניו-יורק וגם לעבר ישראל, כדי להשמיד את האוכלוסייה היהודית ואת המיעוטים הלא-לבנים האחרים. בנוסף לכך, הארגון יוזם מלחמה גרעינית בין ארצות הברית לבין ברית המועצות, ושותל כלי נשק גרעיניים ותאים חדשים של הארגון ברחבי ארצות הברית. החלק העלילתי של היומן מסתיים בכך שהגיבור נמצא על מטוס שמצויד בפצצה גרעינית במשימת התאבדות שמטרתה להרוס את הפנטגון ולחסל את שארית ההנהגה של הממשל הצבאי לפני שזה יורה על תחילת מתקפה לכיבוש מחדש של דרום קליפורניה.


הרומן ממוסגר בפרולוג ובאפילוג שנכתבו על ידי היסטוריון עתידי המתבונן לאחור על "המהפכה הגדולה", כפי שתועדה "ביומנים שהתגלו לאחרונה" ונכתבו על ידי דמות מפתח, ארל טרנר. כפי שמקובל בנרטיבים כאלה של "מציאת מסמכים", ההיסטוריון העתידי משבח את האותנטיות של המקור.


האפילוג מתאר כיצד הארגון המשיך לכבוש את העולם ולחסל את האוכלוסייה הלא-לבנה. כאשר הארגון ניצח, הוא הקים דיקטטורה אוליגרכית שמכוונת ל"כיבוש מחדש של העולם למען אנשים ממוצא אירופי", באמצעים כמו הפצצת יבשת אסיה בנשק להשמדה המונית למשך שלוש שנים, כדי להפכה ל"שממה המזרחית הגדולה". בזמן הפרסום של היומנים – מאה שנה לאחר האירועים המדוברים – נעשות הכנות להשמדת ה"מוּטנטים" החיים עדיין באזור. העורך מבהיר כי השחורים הושמדו לא רק באמריקה, אלא גם באפריקה.


נושאים מרכזיים


קריאה לפעולה: הנושא המרכזי ביומנים הוא קריאה לפעולה דחופה. הביקורת החריפה ביותר המובעת ברומן מופנית כלפי אלה השותפים לזהות הגזעית הלבנה של ה"מסדר" אבל אינם נוקטים פעולה. הרומן אינו מנסה בהכרח לשכנע קוראים לא מעורבים להתגייס לפעילות. במקום זאת, הוא פונה אל הקוראים שכבר בחרו אסטרטגית בבחירה הגזעית, ומנסה לשכנע אותם שפעולה טקטית אלימה היא בחירה רציונלית. המסר הכללי – המודגש על ידי הדחיפוּת המתבטאת בעלילה הדיסטופית-האפוקליפטית – הוא שהגיעה העת לפעולה. כפי שהסתבר הלכה למעשה, קריאה זאת הוגשמה שוב ושוב מאז צאתו לאור של הספר.


מטרות הטרור: הטרור הוא "התעמולה של המעשה". הוא אינו עוסק רק בפיצוץ דברים, אלא גם בהצעת דוגמה ומופת לאחרים. הרומן דן שוב ושוב בחשיבות הפעולה האסטרטגית, מסר שהתקבל כנראה פחות על ידי קוראיו האלימים שאינם מתמקדים בהכרח בהשפעה האסטרטגית הרצויה.


הנחייה מעשית: הרומן נועד לשרת כמדריך מעשי לביצוע פעולות טרור וחתרנוּת. לדוגמה, הוא מציע הנחיות מפורטות לבניית משאית תופת – דומה מאוד לזו שהתפוצצה באוקלהומה ב-1995. כמו כן, הוא מעלה עצות מעשיות לגבי האופן שבו ראוי להקים ארגון חשאי ולקיים תקשורת מאובטחת, והנחיות מפורטות לגבי בחירת מטרות.


יהודים: יהודים מתוארים ברומן כמניפולטיבים וכשולטים במערכות הממשל, התקשורת והכלכלה. טרנר עצמו וחברי הארגון האחרים נשבעים פעמים רבות להשמיד את היהודים. חלק ממעשי הארגון המתוארים ברומן שואבים השראה ישירה משיטת ההשמדה הנאציות. עורך היומנים מציין באפילוג, בשביעות רצון ניכרת, כי כל היהודים הושמדו וכי נשמרו עותקים ספורים בלבד של התלמוד היהודי, כדי להעיד "עד כמה היהודים היו רעים".


ראו:


https://archive.org/details/thejewsareOurmisfortune

ויליאם לותר פירס, "היהודים הם הפורענות שלנו"


דרכי התמודדות – העדפת ההתנהגות על פני התיאולוגיה-האידיאולוגיה


הרומן מהדהד בעיקר בקרב אלה שכבר עברו תהליך רדיקליזציה, והם בדרכם לביצוע אלימות, טרור או חתרנות מדינית הלכה למעשה.


"התמודדות עם קיצוניות אלימה" (countering violent extremism) מכוונת להשפעה על ההתנהגויות המתבטאות בפעילוּת הפוליטית האלימה עצמה, ולא בהמרת האמונות התיאולוגיות או האידיאולוגיות המנחות את הפעילים. מחקרים במדעי החברה מגלים כי המניעים לעיסוק בטרור מתקיימים לעיתים רחוקות כקו לינארי המתחיל מהאמונות התיאולוגיות או האידיאולוגיות ומסתיים בהתנהגות האלימה עצמה. מכלול גורמים – תרבותיים, חברתיים, פסיכולוגיים ואידיאולוגיים – מצטלבים ביניהם בדרכים מגוונות ומשפיעים על התנהגות. במקום להיאבק באמונות התיאולוגיות או האידיאולוגיות, רצוי להתמודד עם ההתנהגות הקיצוניות האלימה עצמה, ובעיקר עם המוטיבציוֹת העומדות ביסודה. מאבק כזה עשוי להתבצע באמצעים כמו מניעה, הכוונה-מחדש או הרתעה.


* הכתבה מבוססת על: Alisha Bedig, Harriera Sidding and Anastasia Norton, "A New Frame for CVE: Analyze Beliefs, But Counter Behavior", The Brookings Institution, Markaz Blog, March 2015; J. M. Berger, "The Turner Legacy: The Storied Origins and Enduring Impact of White Nationalism's Deadly Bible", International Center for Counter Terrorism – ICCT Research Paper, September 2016; Joel Mort, Tom Lawson and Ingatius Gous, "The Role of Ideology and/or Violence against Civilians", White Paper: Protecting the Homeland from International and Domestic Terrorism Threats, Air Force Research Laboratory, January 2010.

65 צפיות