• עידן ירון

שני לקחים מרכזיים מפי "המתריע", האלוף (במיל') עמוס גלעד, ערב יום הכיפורים

עודכן ב: 19 אוק 2019

גלעד (1951- ), אלוף (מיל') ובכיר לשעבר במערכת הביטחון, כיהן כראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, כראש חטיבת המחקר באמ"ן וכמתאם פעולות הממשלה בשטחים. כיום, גלעד עומד בראש המכון למדיניות ואסטרטגיה, חבר סגל בית הספר לאודר לממשל, וכן מכהן כיו"ר כנס הרצליה במרכז הבינתחומי הרצליה.

"עמוס גלעד מוכּר במערכת הביטחון, בקהילת המודיעין ובצה"ל כמי שהיושרה שלו אינה מוטלת בספק. הוא מעולם לא נרתע מלהביע את עמדתו בכל סוגיה שעלתה לדיון אצל הקברניטים, ועשה זאת בלא מורא ובלא משוא פנים [...]. זוהי חובתו של קצין המודיעין, ודאי ברמות הבכירות ביותר: לַדעת להטיל ספק, לשאול את השאלות הנכונות, לא לקחת דבר כמובן מאליו".


לקח מודיעיני מרכזי – דוגמת מלחמת יום הכיפורים


"אל תאכוף את הגיונך על האויב [...]. תפקיד המודיעין הוא להיכנס לנעלי האויב ולנסות לחשוב כמוהו, כדי להביא לדרג הצבאי והמדיני את ליבת החשיבה של האויב בראייה הסובייקטיבית שלו, שיכולה לסתור לחלוטין את ההיגיון האובייקטיבי, לעיתים השחצני, שלנו [...]. ראה המקרה של מלחמת יום הכיפורים. הרי היה לנו מערך איסוף מדהים אבל לא הבינו שכאשר סאדאת מבטיח 'קרב פראי ואכזרי, שבו נסכים להקריב מיליון קורבנות', הוא לא מקשקש, כמו שתיארו אותו; הוא באמת מוכן להקריב מיליון חיילים ברצועה של עשרה קילומטרים כדי להניע תהליך מדיני, שבסיומו חצי האי סיני יחזור לידי מצרים".


סיכום המסמך שהוציא אמ"ן – מחקר, 5 באוקטובר 1973, יום לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים

לקח מבצעי-מדיני מרכזי – השלכות מלחמת לבנון


"להכניס היום את צה"ל לעזה זו החלטה בעלת השלכות קשות מאוד. אם הצבא יקבל פקודה, הוא יבצע אותה, אלא שאחר כך הוא יצטרך גם להרים את עזה ולשאת אותה על כתפיו".


השאלה שכל אחד חייב לשאול עצמו ביושר, לפי גלעד: "מה יקרה יום אחרי שצה"ל ישוב וישתלט על עזה?". על כך הוא משיב: "אם יוחלט לצאת מעזה אחרי שסילקנו את הנהגת חמאס, קרוב לוודאי שעל גבולנו הדרומי תיוולד ישות דומה לסומליה – שלטון של כנופיות. אם, לעומת זאת, יוחלט להישאר בעזה, יהיה עלינו להשקיע מיליארדים רבים כדי להבטיח את הקיום הבסיסי של האוכלוסייה שם. צה"ל יידרש להקים ממשל צבאי, ויחידות הצבא יופנו לתפקידי שיטור ולהשלטת סדר במערכות הציבוריות ברצועה. במילים אחרות: אנחנו נשקע בביצה העזתית, כמו ששקענו בזמנו בביצה הלבנונית".


"מול עזה אין חלופות מנצחות; יש רק חלופות גרועות, ועלינו לבחור בחלופה הפחות גרועה [...]. האופציה היחידה כרגע היא הכלה – להרתיע אותם, לבודד אותם, ויחד עם זאת לדאוג כל הזמן שהמצב ההומניטרי לא יתדרדר".


"ראה זה פלא: מערכת הביטחון, כמעט ללא יוצא מן הכלל, כל מי שנמצא בעמדת השפעה – המפקדים הבכירים, וגם הדרג המדיני – מעדיפים הכלה".


"בסופו של דבר, אני חושב שהגישה של הכלה והחלשתם, למרות שיש לזה מחירים, לעיתים גם מחירים קשים, היא הגישה הנכונה, במיוחד אם מסתכלים על התמונה הכוללת, והתמונה הכוללת זה גם איראן ואיומים נוספים שאסור לשכוח אותם".


* הכתבה מבוססת על: שמעון שיפר, המתריע: שיחות עם אלוף (במיל') עמוס גלעד. ראשון לציון: ידיעות אחרונות, 2019.

99 צפיות