• עידן ירון

למה לא ננצח במלחמה הבאה?

הסיבה לכך שלא "ננצח" במלחמה הבאה אינה נעוצה בכך שאימהותיהם של החיילים נושפות בעורף המפקדים, אלא בכך שאנו מעוניינים לשמר ולטפח את מוסר הלחימה של צה"ל ושואפים ליחסי שלום עם שכנינו.


כתבתו של רון בן ישי "למה לא ננצח במלחמה הבאה", שזכתה לשבחים רבים, מוזרה בעיניי. בן ישי כותב, בצדק רב, כי "אנחנו לא ננצח – לא מפני שצה"ל אינו מוכן למלחמה או שאין בכוחו להכריע את האויב". מהי אם כן הסיבה לכך להערכתו? "מה שימנע הכרעה צבאית הן תופעות חברתיות, מנטליוֹת ופוליטיות שהתפתחו בחברה הישראלית וביחסי חברה-צבא".


כאן, בן ישי מפנה לכתבה אחרת שלו שהיא-היא המסבירה את הסיבה הממשית לכך שצה"ל לא ינצח: "מה ההבדל בין 'הכרעה' צבאית לבין 'ניצחון'?". הוא מסביר: "לאויבים שלנו אין בעיה להכריז על ניצחון כל עוד מנהיגיהם יכולים לצאת ללא חשש מבין ההריסות ולסמן V".


הסיבה שלא ננצח במלחמה הבאה נעוצה בכך שאנו – כחברה וכמדינה – לא באמת מעוניינים ב"ניצחון" מסוג זה שבן ישי מתאר. בהתאם ל"דוקטרינת הדאחייה" [על שם הפרוור הדרומי של ביירות, שמתגוררת בו אוכלוסייה שיעית ברובה, ושהוא משמש בין השאר כמעוזו של ארגון חיזבאללה] אפשר אולי "להכריע" את האויב בלבנון; אולם פירוש הדבר הפעלת אש מסיבית ופגיעה קשה – לא מבחינה ולא מידתית – באזרחים, בתשתיות אזרחיות ובאובייקטים אזרחיים.


אם פירושו של "ניצחון" הוא פגיעה מסוג זה, רק כדי שאויבנו לא יוכלו לצאת מן ההריסות ולסמן V, אזי נצטרך אולי לסבול גילויים מסוימים של "פייק ניצחון" מצידם, כדי להבטיח שהניצחון המוסרי-הערכי – אם לא הצבאי המוחץ – יישאר בידינו.


הפתרון – כפי שבן ישי עצמו מבין – מצוי במשא ומתן מדיני ממשי ותכליתית שיביא לסיום מצב המלחמה. בהרתעה אין דיי. מטרת המלחמה היא – קודם כול – לאפשר את השלום.

25 צפיות