• עידן ירון

הרב קרא – החסידים התייצבו: התוועדות הכנה למתן תורה עם הרב יצחק גינזבורג

לקראת חודש סיון נערכה בכפר חב"ד ב' – קריית החינוך של כפר חב"ד – התוועדות של תנועת "גל עֵינַי", השער לפנימיות התורה בראשות הרב יצחק גינזבורג. "גל עֵינַי" היא עמותה ללא כוונת רווח המוקדשת להפצת והוראת יהדות ופנימיות התורה – הקבלה והחסידות. היא הוקמה לפני יותר משלושה עשורים על ידי הרב גינזבורג.


הרב גינזבורג בהתוועדות (צילום: עידן ירון, 3.6.2019)

לקראת ההתוועדות, שסיסמתה "להפוך את החושך לאור", הרב קרא לחסידיו להתייצב "איש אחד בלב אחד". לדבריו, "המשיח יבוא כאשר נצליח להפיץ את המעיינות ואת התורה החדשה החוצה, שזה יגיע לכולם, לכול באי עולם". בימים אלה, "ברוך ה', יש בפנינו הזדמנות פז להתקדמות רבה בהפצת המעיינות של פנימיות התורה לציבור הרחב, קפיצה משמעותית – בכמות ובאיכות".


בספר בשם להפוך את החושך לאור, הרב גינזבורג מציג את הנקודות הכלליות והיסודיות של שיטת הפסיכולוגיה הקבלית, אשר מבוארות במחשבת החסידות ומיושמות בתורת הנפש על פי החסידות. אזכור "קץ שָׂם לחושך" מתייחס לשאיפה לגלות את האור שנשכח בתודעה, להתחבר לאור האינסוף שיש באמונה, ולחולל מהפך בחיינו האישיים והציבוריים.


בהתוועדות השתתפו מאות מחסידיו של הרב – גברים ונשים כאחד – שלקחו חלק בקמפיין גיוס המונים כדי לקדם את מטרות העמותה. הקריאה הייתה לעמוד ביעדי הגיוס "בשמחה, בנחת, בהזדהות – כחלק מדבר גדול". בכלל זה, הכפלת התפוצה של עלון "ואביטה", שבו נמסרים מדי שבוע דברי התורה של הרב (ומופצים כיום בשנים-עשר אלף עותקים). כמו כן, ייסוד שיעור שבועי, גדול ומרכזי; הקמת אתר ארכיון מרכזי ומרכזיה פדגוגית; העמקה במחקר ופיתוח תורני-מדעי בהשראת התורה של הרב; קידום מיזמים מוזיקליים; הפצת ספרי הרב וקיום כנס "המהפכה הרביעית" – הפצת התורה לאומות העולם.


הקהל בהתוועדות (צילום: עידן ירון, 3.6.2019)

הכנס אורגן למופת, והתקיים באווירה של התעלות רוח והירתמוּת של כלל המשתתפים. הרב איתיאל גלעדי הפליא כרגיל בזריזות ידיים ובחדות מחשבה בהקלדת דברי הרב (שהופיעו על המסך הגדול מאחורי גבו של הרב, ועל מסכי המִשנה בצידי האולם).


ארגון אולם ההתוועדות (צילום: עידן ירון, 3.6.2019)

בעלי משפחות ורווקים הכריזו בכתב על יעדי הגיוס, כאשר הרב יוסי פלאי, יו"ר תנועת "דרך חיים" – המקדמת מדינה יהודית המתנהלת על פי התורה – ואורי קרשנבאום, חבר המועצה, מלהיטים את הקהל וקוראים לחסידים לרבע ואף להכפיל פי עשרה את יעדי התרומה.


הרב נשא את דרשתו, ולא יצא פטור בלא כלום – בקראו לנוכחים להפגין "חסד", ובדברו בשבח ה"מיליונים" שנועדו לקדם את מטרות התנועה.


הרב גינזבורג בהתוועדות (צילום: עידן ירון, 3.6.2019)

כרגיל בהתוועדויות כאלו, יצאנו לדרכנו רק כאשר האורלוגין צלצל חצות.

113 צפיות