• עידן ירון

סיור בעקבות "תג מחיר" בעיירה עינאבוס למרגלות היישוב יצהר

השתתפתי היום בסיור בעיירה עינאבוס, ביחד עם משלחת של "תג מאיר". העיירה ממוקמת מדרום לשכם, למרגלות היישוב יצהר והגבעות המכתרות אותו. בעיירה חיים כ-3,000 תושבים. בעקבות הסכמי אוסלו הוגדרו 85 אחוזים מאדמות העיירה כשטח B, ואילו היתר – כשטח C.


פאתי היישוב יצהר – מבט מבית הספר

בעשור האחרון סבלו תושבי העיירה – על פי עדויותיהם, ועל פי המדווח בעיתונות הישראלית – מפעולות "תג מחיר" תכופות: עקירת עצים, גנבת כבשים, הצתת מכוניות, ניקוב צמיגים ויידוי אבנים על בתי העיירה.


ביום שלישי השבוע (28.1.2020) הציתו אלמונים כיתת לימוד בבית הספר המרכזי המצוי בשולי העיירה, למול הגבעות של היישוב יצהר. על גב הבניין נכתבה כתובת גרפיטי המאזכרת את האירועים האחרונים במאחז הסמוך ליישוב יצהר, והממוקם בשטח B.


כתובת הגרפיטי על הקיר האחורי של בית הספר

במפגש עם ראש המועצה, טאלב חמד, הוא סיפר למשלחת כי בבית הספר לומדים כ-600 תלמידים – מכיתה א' ועד י"ב. הכיתה שנפגעה – לאחר שהאלמונים פתחו חלון בגב הבניין, שפכו לתוכה חומר דליק, והציתו אותה – היא כיתה ה' בבית הספר. התלמידים לומדים בינתיים בכיתה חלופית, וכיתת הלימוד עצמה טרם שופצה. נגרם נזק ניכּר לקירות, לרצפה ולרהיטים.


הנזק לכיתת הלימוד

טאלב אמר בטון שאינו מסתיר את תחושת חוסר האונים והייאוש: "התרגלנו לזה. מה אנחנו יכולים לעשות. הכול מאלוהים, נכון?". השאלה נותרה מנסרת בחלל האוויר, באין תשובה.

28 צפיות