• עידן ירון

שיחה חמישית מיוחדת עם עו"ד דב הלברטל לאור יצירת "הבלוק הטכני" עם מפלגת "עוצמה יהודית"

עודכן ב: 9 מרץ 2019

אולי נתחיל בנסיבות שהביאו אותך לעיסוק נרגש כל כך בעניין זה.


אני מגיע לעניין מתוך שורשים שונים: ראשית, אלה של אבי ז"ל; שנית, אלה שלי עצמי – שניהם ארוגים בזיקה למפד"ל ההיסטורית שהיינו בשר מבשרה, מנושאי האידיאולוגיה שלה וממעצביה.

אבי היה קשור לתנועת המזרחי באורוגוואי ושימש כשליח של התנועה בארגנטינה; היה מנהל מוסדות הקשורים לתנועה בארץ, ולימים התמנה ליושב ראש המרכז לחינוך דתי בישראל מטעם תנועת המזרחי, לגזבר של המרכז העולמי של תנועת המזרחי, ואף מילא שורה של תפקידים תנועתיים נוספים. אנו חונכנו לאור התפיסה של המפד"ל ההיסטורית, ולמדנו במוסדות העילית של התנועה.

גם אני השתלבתי בפעילוּת פוליטית במסגרת התנועה, ואף התמניתי ליושב ראש המשמרת הצעירה העולמית שלה, תפקיד אותו מילאתי במשך שנה, שבמהלכה ישבתי בחדר הצמוד לזה של ד"ר יוסף בורג ב"בית מאיר", המבצר של תנועת המזרחי העולמית. הכּרתי מקרוב את אלה שביססו את התנועה הציונית-דתית שהייתה במלוא תפארתה ושכול החיים הדתיים במדינה נשקוּ על פיה. הייתה שם גלריה של אישים בעלי שיעור קומה, שהגיעו מאירופה, חלקם הגדול בוגרי מסגרות חרדיות. הם היו ספוגים תרבות כללית וידע רחב על העולם, המלוּוים בדרך ארץ ודבקות בתורה; סוג של עסקנים שהולכים ונכחדים לנגד עינינו – הגונים, חרוצים, מתונים, שקולים ופקחים, אצילים וחלקם אפילו אלגנטיים. נשאתי את שם התנועה, כתבתי מאמרים בעיתונות בשבחה, וייצגתי אותה בגאון בארץ ובעולם.


דב הלברטל כשליח המשמרת הצעירה העולמית של תנועת המזרחי באירופה (1989).

מה היה היחס של סביבתך החברתית-התרבותית לרב מאיר כהנא?


האנשים בסביבתי התנגדו במלוא החריפות ובכל התוקף לרב כהנא ולמה שהוא ייצג. דווקא בשל היותו רב ויודע ספר, הם ראו בו חלון ראווה שלילי ליהדות הדתית בכללותה. הם סברו שכהנא מסוכן בעיקר בשל השילוב שבין פונדמנטליזם דתי לבין חוסר פרגמטיזם פוליטי. קיצוניוּת שנובעת מתוך פרשנות מעוותת של הדת היא תמיד קשה וחמורה.

למדתי באותן שנים – גם בבית הספר היסודי הציוני-דתי בבית וגן בירושלים, וגם בישיבה התיכונית נתיב מאיר בעיר – עם מי שהיה לימים טייס מסוק בצה"ל והרב הצבאי הראשי, והיום מנהיג מפלגת "הבית היהודי: הרב רפי פרץ. חונכנו יחדיו על ברכי הציונות הדתית ההיסטורית – תנועה מתונה ואוהבת בריות באשר הם, המבינה היטב מהי יהדות מוסרית ומנהלת את אורחותיה בהתאם.


טיול שנתי של הישיבה התיכונית "נתיב מאיר" (דב הלברטל בשורה שלישית מלמטה, שני מימין; רפי פרץ בתחתית התמונה ובמרכזה, בחולצה לבנה).

גם כאשר בראש הישיבה התיכונית "נתיב מאיר" עמד רב ממוצא חרדי אך בעל השקפה ציונית דתית – הרב אריה בינה – הוא התנגד בכל מאודו לרב כהנא, ואף סילק מהישיבה תלמידים שהיו מעורבים ב"ליגה להגנה יהודית" וביצעו פעולות אלימוֹת.


מדוע הרב כהנא נדחה בצורה כה חריפה על ידי ראשי תנועת המפד"ל ההיסטורית?


הסיבות לכך היו תפיסתו הגזענית; אירועי האלימות שבהם הוא וחניכיו נטלו חלק בארצות הברית ובישראל; הפרשנות הנוקשה שלו לחוקי התורה, והסיכון הכרוך בתורה האידיאולוגית שלו – עד כדי שפיכות דמים ממש. דבריו קוממו את העולם הערבי והעמידו בסכנה את אזרחי המדינה. לא פחות חשוב, הדימוי של הדת היהודית אשר הציג בארץ ובעולם, ואשר התיימר לדבר בשמה, גרם לחילול השם. לא במקרה, בתנועת כ"ך בהנהגתו נפסלה מהתמודדות בבחירות לכנסת (1988), הוכרזה על ידי ממשלת ישראל כארגון טרור (1994), ואף כלולה ברשימת ארגוני הטרור של ארצות הברית, קנדה והאיחוד האירופי.


אני מניח שזהו הזמן לקשר את הדברים למציאוּת של היום – למפלגת "עוצמה יהודית".


"עוצמה יהודית" היא למעשה תנועה של ממשיכי הרב כהנא לכל דבר ועניין. ארבעת ראשיה – מיכאל בן ארי, ברוך מרזל, בנצי גופשטיין ואיתמר בן גביר – התחנכו על ברכי הכהניזם ונושאים את דגלו. הם חדורי אמונה שהרב כהנא צדק בכל דבריו ומעשיו. חלק מהם היו תלמידיו בפועל, יצקו מים על ידיו ושימשו אותו כשמש תלמידים את רבם. אותם חברים עצמם הורשעו בעבירות פליליות (כמו הסתה לגזענות ותמיכה בארגון טרור), נעצרו במעצרים מנהליים ואף ישבו בכלא. שניים מהם – איתמר בן גביר ובנצי גופשטיין – לא גויסו לצה"ל כלל, מכיוון שנתפסו כאיוּם ביטחוני. הסכנה הטמונה בהם נובעת מכך שהם – חבושים בכיפות גדולות, מצטטים פסוקי מפה ומשם – קוראים בשמה של תורה להשמיד, להרוג ולאבד. לא מזמן, ראש התנועה מיכאל בן ארי יצא במפורש בקריאה "להרוג, להרוג, להרוג" את אבו-מאזן. זוהי הרמה של הפרגמטיזם הפוליטי של התנועה כולה.


האם לפיכך תנועת כ"ך ומפלגת "עוצמה יהודית" הם היינו הך?


בהחלט, מה השאלה? רק לאחרונה פנה עו"ד איתמר בן גביר – שהיה תקופה מסוימת גם תלמידי בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים – ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להחזיר לתנועת כ"ך את מעמדה החוקי. חברי התנועה מארגנים מדי שנה עצרות זיכרון ביום הירצחו של הרב כהנא, שבהן נישאים דברים בשבחו של מנהיגם המנוח ומבוטאים גילויי תמיכה ומחויבות מוחלטים לדרכו; כל זאת, מבלי לדבר על עלייה לקברו של ד"ר ברוך גולדשטיין, שיש בה יותר מאשר נִראות של מעשה תמיכה בטבח ערבים.

חברי הרשימה מנסים לטשטש ולהסוות עובדה זאת, מכיוון שברור להם שאלמלא כן לא יוכלו להתקיים פוליטית. הם החליטו לעוור ביודעין את עיני הציבור והממסד, ולהציג מצג שווא כאילו הם אינם הולכים באופן מלא ומוחלט בדרך שהתווה הרב כהנא. לדוגמה, אם הרב כהנא קרא "לגרש את כל הערבים", כולל ערביי ישראל, אנשי "עוצמה יהודית" אומרים היום ברוב טובם שיש "לגרש את הערבים שאינם נאמנים למדינה". בחדרי חדרים, הם יאמרו לך שכל הערבים – או לפחות רובם המוחלט – אינם נאמנים למדינת ישראל, ולכן כמובן יש לגרשם; אבל כדי למנוע את פסילת רשימתם, הם יבליעו עניין "פעוט" זה ואף יכחישו אותו במקרה הצורך.


אני מבין מדבריך שאתה מנבא השלכות עגומות, אם וכאשר חברי הרשימה ייבחרו לכנסת.


אתן לך דוגמה מוחשית בהקשר זה: אם אכן מדובר על מאות אלפי ערבים ישראלים שאינם נאמנים למדינה שיש לגרשם לאלתר – "לחלק להם ויזות", כדברי מיכאל בן ארי, בלשון ההמעטה המרומזת המקובלת על התנועה – תאר לך מאות משאיות שמגיעות כדי לגרש את תושבי אום אל-פחם מאדמתם; טרנספר בכוח הזרוע על ידי יהודים עטויי חולצות חומות שגויסו למשימה; שהרי ברור שהתושבים הערבים לא יתפנו מרצונם.

אם אכן שני חברי המפלגה ייכנסו לכנסת, הם יהיו קולניים, נחושים ותוקפניים הרבה יותר משאר חברי הכנסת של "הבית היהודי". הם ישתלטו בכוח הזרוע על התנועה כולה, ויהפכו תוך זמן לא ארוך את "הבית היהודי" למעין הסרח העודף של "עוצמה יהודית". לא יהיה אז מי שיוכל לעצור בעדם בדרכם הדורסנית; וחלילה, הם יינצלו כל פיגוע או מלחמה כדי להסית את ההמון ואת מנהיגי המדינה, ויצברו עוד ועוד תמיכה ואהדה. בבחירות הבאות, הם ירוצו לבדם, ויגיעו להישגם ניכּרים. בכך תתקבע מפלגה גזענית, פשיסטית ותמוכת טרור בלב ליבה של ההוויה הפוליטית הישראלית, ותהפוך חלון ראווה שדרכו משתקפת הדת היהודית בעיני הציבור בארץ ובעולם.


ולפיכך, מהי מסקנתך המעשית?


מכול הסיבות שמניתי – בהיות "עוצמה יהודית" תנועה גזענית, תומכת בארגון טרור ובעלת אידיאולוגיה כהניסטית צרופה – יש לעשות הכול כדי למנוע ממי מנציגיה להיכלל בכנסת ישראל. העולם היהודי כולו – כולל השדולה הפרו-ישראלית הבולטת ביותר, איפא"ק – רואה ב"עוצמה יהודית" מפלגה גזענית לא לגיטימית. לפיכך, עוד טרם הבחירות, יש לעשות הכול כדי לגלות את פרצופם האמיתי – הקיצוני והגזעני – של חבריה, דמויי-כהנא. מתוך הניסיון שהצטבר לגבי תנועות קיצוניות באירופה ובארצות הברית – שהתחילו ב"קטנה", ועם הזמן הלכו וצברו תומכים וכוח, תוך הפעלת אמצעי הפחדה, הסתה ואלימות – יש לעצור תופעה זאת באופן מיידי ונחרץ.


אני מניח שבשלב זה אפשר להשלים את המעגל ולחזור למפד"ל ההיסטורית ולמנהיג מפלגת "הבית היהודי", הרב רפי פרץ.


הטרגדיה הגדולה ביותר של הפוליטיקה העכשווית שלנו היא שרפי פרץ – ידידי משכבר הימים – נכנע באופן רופס ומדאיג כל כך ללחץ שהפעיל מנהיג נואש המסובך בפלילים, ביבי נתניהו. הוא הסכים להכניס, במקומות ראליים, אל מה שהיה פעם תנועת המפד"ל ההיסטורית המפוארת, את חברי רשימת "עוצמה יהודית" הנפסדים. זאת ועוד, הוא עשה זאת תמורת אתנן פוליטי מביש.

לראשונה מאז ימי הרב כהנא, קמה לחניכיו הזדמנות לקומם מפלגה פשיסטית-דתית שאם ניתן לחבריה את הכוח – הם ישמחו לבטל את הסכמי השלום עם מצרים וירדן; לפלוש לעזה כדי למוטט את שלטון החמאס; להכיל את הריבונות הישראלית על שטחי יהודה ושומרון ובכלל זה על הר הבית; להחריב את המוקטעה ברמאללה ולחסל את מנהיגי הרשות הפלסטינית; לגרש על גבי משאיות עמוסות לעייפה מאות אלפי ערבים פלסטינים שאינם נאמנים למדינת ישראל, ולגרום למלחמת גוג ומגוג במזרח התיכון כולו.

אם רק ניתן להם את הכוח, הם יטפלו גם ב"בוגדים" משמאל – כלומר, במחצית העם; יבחרו שופטים לטעמם; ישבשו את הלימודים באוניברסיטאות; יגייסו את מוסדות התרבות, וינהלו את רשויות הביטחון, החוק והסדר החברתי באמצעות קומיסרים הסרים למרותם. הם ישתיקו כלי תקשורת, ויכניסו למעצר מנהלי כותבי טורים כמוני וכמו משתפי פעולה אחרים עם "האויב האנטי‑ציוני".

את האפשרות הזאת הם מקבלים בבחירות האלו על מגש של כסף דווקא מידי הציונות הדתית שהייתה צריכה להוקיעם ולהקיאם מקִרבה יותר מכול זרם אחר בעם היהודי; זאת בגלל שכהנא וממשיכי דרכו מייצגים פרשנות מעוותת ומסוכנת של היהדות ושל מסורת ישראל.

רפי פרץ וחבריו במפלגת "הבית היהודי" מתבררים כגדולי השוללים של ערכיה ואורחותיה של תנועת המפד"ל ההיסטורית ושל הציונות הדתית לדורותיה.


כיצד אתה מסכם את הדברים?


עננה כבדה וחשוכה מִתְחַשְׁרְת בשמי הציבוריות הפוליטית הישראלית. אני רואה בחברי מפלגת "עוצמה יהודית" תומכי ארגון טרור לכל דבר. במשתמע, גם ה"בית היהודי" הופך עם הבלוק הטכני איתם לתומך ארגון טרור.

צריך למגר את האפשרות שחברי "עוצמה יהודית" ירוצו לכנסת בכל דרך לגיטימית. מכיוון שלא סביר שרשימת "הבית היהודי" לא תעבור את אחוז החסימה, והסבירות נמוכה שהעתירות נגדה יִצלחוּ, הדרך היעילה הפתוחה בפנינו היא לעורר את דעת הקהל הישראלית והבינלאומית נגד מהלך הרסני זה. יש להסביר את הדברים לציבור הישראלי, ובו-בזמן לפנות אל איפא"ק בבקשה לבטל את הופעתו הצפויה של ראש הממשלה נתניהו בפני הארגון; לקרוא למנהיגי העולם להפעיל לחץ מסיבי עליו; לתייג את נתניהו כ"תומך בארגון טרור", עד שיקבל את ההחלטה הנדרשת והראויה לבטל את ייצוגם של חברי הרשימה בכנסת ישראל.

בחירתם של חברי "עוצמה יהודית" לכנסת תהיה חרפה לכולנו.


דעות – מכתבים ממערכת הארץ, דב הלברטל, "אחיי החרדים" (28.2.2019)


"זו הייתה יכולה להיות שעתן היפה של המפלגות החרדיות, אבל היא לא תהיה. כי זו הזדמנות היסטורית להאיר את האמת היהודית, הנרמסת עד עפר על ידי תנועת 'עוצמה יהודית', אך יש להניח שהיא לא תנוצל. זו השעה להתעשת, בטרם תחלוף, ולומר באופן חד וברור: לא נשב בקואליציה עם פורעי המוסר היהודי, מרימי הראש, האלימים והגזענים. אם החרדים היו אומרים לבנימין נתניהו 'או שאנשי עוצמה יהודית מסולקים ממפלגת הבית היהודי, או שאנחנו הולכים לקואליציה עם המרכז-שמאל', לא הייתה לו ברירה. הם היו מסולקים.

הבעיה עם תנועת 'עוצמה יהודית' היא בראש וראשונה בעייתם של החרדים; כי החרדיוּת היא התיימרות להנחיל את האמת והמוסר היהודי בלבבות, בארץ וברחבי תבל. איך נעשה זאת אם כאן בארץ אנחנו נותנים יד, במישרין או בעקיפין, לאנשים שחזונם הדתי הוא לגרש, להשמיד ולאבד? אלה שפרשנותם הפונדמנטליסטית לפסוקי התורה תוביל את היהדות למפולת מוסרית, ולדם, יזע ודמעות.

מי אם לא החרדים היו צריכים לעמוד בראש המתקוממים. בפרפרזה על נאום ברק אובמה נאמר, שהיינו צריכים, אנחנו החרדים, להיות המגזר המנצח את הפחד, מתוך הייאוש והשפל המוסרי שאנשי העוצמה היהודית מפיצים ברחבי הארץ. הרי כולנו היינו עדים למשה ששבר את הלוחות, כשראה את העם פורע את המוסר. ולכן השתיקה החרדית רועמת. כי היינו יכולים להיות שם, בראש ההר. דווקא כשענן הגזענות והאלימות מרחף מעלינו בשם התורה היהודית, יכולנו לדעת איך דברים יכולים להשתנות, ולהפיץ את התקווה ברחבי תבל. אחריותו הגדולה של העולם החרדי עומדת למבחן מכריע, כי נפתחה הדלת לתנועה יהודית, דתית, לאומנית ואלימה — ביב השופכין של מוסר לא יהודי. וכשנפרץ הסכר, המפולת בלתי נמנעת. כך התחילו באירופה התנועות הקיצוניות. עם כל הקושי הפוליטי, אנחנו החרדים צריכים להפר שתיקה, להכריז שלא יהיה חלקנו עמם בקואליציה. כי רק הזורעים בדמעה, ברינה יקצורו. וכדברי המשורר האנגלי ג'ון דאן, לעולם אל נשאל למי צלצלו הפעמונים; לנו הם מצלצלים".


* למרות בקשותיי החוזרות ונשנות מראשי מפלגת "עוצמה יהודית" להגיב על הדברים – מתוך שאיפה עקרונית להביא לשיח רב-צדדי בחברה הישראלית – טרם התקבלה עד מועד הפרסום כל התייחסות מצידם. אשמח להביאה כאשר תתקבל. כמו כן, אשמח להביא תגובות של קוראים מעוניינים אחרים, שיביעו דעות ויעלו טיעונים בנושא חיוני זה.

54 צפיות