• עידן ירון

IX: "כלב אשפתות"

עודכן ב: 18 מאי 2019

"מסתורי הכלב השחור"

לפרק הקודם | לראשי הפרקים | לפרק הבא


הופעתו של "כלב שחור" חזתה לאורך ההיסטוריה מוות, חולי או אובדן חושים. אדם שסבל ממלנכוליה או מדיכאון הרהר לא פעם במוות, נראה חולה, אכל מעט, היה תשוש ונִרפֶּה ונמנע משיחה – בדומה למישהו שראה "כלב שחור". נשיאת "האגודה למניעת התעללות בבעלי חיים" בלוס אנג'לס אומרת: "זהו הסיפור הישן שמתייחס לאור כטוב ולחושך כרע, המושרש עמוק בתודעה שלנו, ויש לו מהלכים בספרות, בקולנוע ובטלוויזיה. הוא מועבר באורח לא מודע בעת בחירת כלבנו וההתייחסות אליו".


"הכלב השחור" מזוהה כיום במידה רבה עם הדיכאון – הצד ה"אפל" של הקיום האנושי. זהו גם צידו האחר של הכלב – המוכּר כידידו הטוב ביותר של האדם – כבעל חיים הטעוּן גם סמליוּת מנוגדת בתכלית, הנעוצה בתסמיכים ארוכי-שנים בין הכלב לבין המוות; וכן במורשת תרבותית הרואה אותו כבעל הרגלי חיטוט באשפתות המעורר תחושה של 'אלביתיוּת' (uncanniness).


הכלב מוזכר במקרא בדרך כלל לגנאי – בהתייחס לחסַר הערך ולנקלה – במיוחד הכלבים המשוטטים בחוצות ללא בעלים: "יהמו ככלב ויסובבו עיר" (תהלים נ"ט, ז'). הכלבים מתקיפים עוברי אורח (שמואל א' י"ז, מ"ג); ניזונים מנבלות (שמות כ"ב, ל'); אוכלים פגרי אדם ומלקקים את דמו (מלכים א' כ"א, כ"ג; כ"ב, ל"ח); (סוליאל וברכוז 2000: 393). דוגמה מובהקת לכך היא גורלה של המלכה אִיזֶבֶל, אשת אחאב מלך ישראל, אשר הנהיגה את פולחן הבעל, רדפה אחרי הנביאים אליהו ואלישע והלכה כנגד מצוות האל. על חטאיה נענשה בכך שהושלכה אל מעבר לחומות העיר, ואת גופתה אכלו כלבים משוטטים (מלכים ט, ל"ג-ל"ו).


אם נחזור לתחילת חיבור זה, המרכז הרפואי לחיות ברמת גן הפציר בציבור: "אנו יכולים לספר לכם כי הכלב או החתול השחור כלל אינו יודע שהוא שחור, והוא שמח ומחפש אהבה כמו כלב או חתול בצבעים אחרים; אך לא תמיד מקבל אותה בגלל שיגיונות של הולכים על שתיים". מייסדת העמותה "אסופים" סיכמה כי הכלבים השחורים "תמיד נשארים עם הסטיגמה השלילית, עם התפיסה המוטעית של אנשים שלפיה כהה טוב פחות מבהיר. הלב נקרע לראות את הגזענות הזאת בכל פעם מחדש".


נשיא זימבבואה רוברט מוגאבה, נשא נאום על "הגזענות" שבו אמר: "הגזענות לא תחלוף מן העולם אם אנשים ישתמשו עדיין בשחור לסימול מזל רע ובלבן לסימול שלום". נראה כי הדבר נכון גם לגבי הדחייה שלנו מן הכלב השחור – ובהתאם לכך מן הדיכאון ובעיקר האדם המדוכא, שכלב שחור רובץ על צווארו.


* פרק זה מבוסס על: Gordon Parker and Dusan Hadzi-Pavlovic (Eds.), Melancholia: A Disorder of Movement and Mood: A Phenomenological and Neurobiological Review. Cambridge: Cambridge University Press, 1996; Craig Nakano, Craig, "Black Dog Bias", Los Angeles Times, 21.1.2014; Michael, Linda, "'Black Dog:' The History of an Expression", in Black Dog Institute Site, January 2005 .


"מסתורי הכלב השחור"

לפרק הקודם | לראשי הפרקים | לפרק הבא

61 צפיות