• עידן ירון

VII: "כיצד נולד 'הכלב השחור'"

עודכן ב: 18 מאי 2019

"מסתורי הכלב השחור"

לפרק הקודם | לראשי הפרקים | לפרק הבא


I got my black dog barkin

Black dog barkin

("Bob Dylan, "Obviously Five Believers")


וינסטון צ'רצ'יל כינה את הדיכאון שלקה בו הכלב השחור. הפסיכיאטר האנגלי אנתוני סטור כתב: "בחמש השנים האחרונות של חייו הארוכים, צ'רצ'יל היה אפוף מלנכוליה כה עזה עד שאפילו לורד מורֵן [שכתב ביוגרפיה על הפרק האחרון בחייו של צ'רצ'יל] הטיל מסך של ערפל על השנים האלו".


שימושים קודמים בביטוי "כלב שחור" נעשו בתכתובת ענפה במאה השמונה-עשרה; אולם נראה כי "כלב שחור" סימל דיכאון רק לאחר השימוש המפורסם של צ'רצ'יל בביטוי זה. מאז ואילך, המונח "כלב שחור" אומץ לא רק על ידי הסובלים מדיכאון ועל ידי מטפליהם, אלא גם על ידי חוגים ספרותיים [כמו המשורר האוסטרלי לֶס מוֹרֵיי – ראו בהמשך הסדרה] ומוזיקליים [כמו בוב דילן, חתן פרס נובל לספרות 2016, כותב המילים של המוטו לעיל].


בדצמבר 2002, הביטוי וסימן הניצחון המפורסם של צ'רצ'יל אומצו על ידי "מכון הכלב השחור" (Black Dog Institute) בניו סאות' ויילס שבאוסטרליה – המציע טיפול, חינוך ותוכניות קהילתיוֹת לסובלים מדיכאון ומהפרעות דו‑קוטביות (מאניה-דפרסיה).


* פרק זה מבוסס על: אנתוני סטור, הכלב השחור של צ'רצ'יל – ותופעות אחרות בנפש האדם. תל אביב: דביר, 1999;Paul Foley, "'Black Dog' as a Metaphor for Depression': A Brief History", in Black Dog Institute Site, January 2005; Gordon Parker and Dusan Hadzi-Pavlovic (Eds.), Melancholia: A Disorder of Movement and Mood: A Phenomenological and Neurobiological Review. Cambridge: Cambridge University Press, 1996.


"מסתורי הכלב השחור"

לפרק הקודם | לראשי הפרקים | לפרק הבא

277 צפיות