• עידן ירון

VI: "מלנכוליה"

עודכן ב: 18 מאי 2019

"מסתורי הכלב השחור"

לפרק הקודם | לראשי הפרקים | לפרק הבא


האדם הסובל מדיכאון שרוי במלנכוליה (melan – יוונית, שחור), המזוהה במקורותינו כ"מרה שחורה". אדם קודר ומדוכא מכוּנה "רואה שחורות". על רקע זה מכוּנה הומור מקַברי "הומור שחור", ואילו סוג מסוים של כישוף מזוהה כ"מאגיה שחורה".


האמן אלברכט דירר נחשב לגדול הציירים ואמני התחריט ברנסאנס הגרמני. התחריט Melencolia-I הוא אחד משלושת "תחריטי המאסטר" אשר דירר יצר ב-1514. התחריט מצטיין בריבוי היסודות הסמליים, וזכה למספר רב ביותר של ניתוחים ופרשנויות. אנו נפנה את מבטנו לכלב השרוי לרגליה של מלנכוליה והמכונס בתוך עצמו – אחד משני בעלי החיים המופיעים בתחריט (כלב ועטלף). דירר הכליל כלבים ברבים מיצירותיו, מכיוון שאלה היו חלק בלתי נפרד מהחברה בימי הביניים, בשמשם כציידים וכבני לוויה. בשל אופיו האינטליגנטי והרגיש, הכלב נקשר סמלית למצב המלנכוליה. בתחריט שלפנינו, הכלב מבטא היטב מצב זה.


"מלנכוליה", אלברכט דירר (1514)

המלומד האנגלי רוברט ברטון פרסם ספר חשוב בשם האנטומיה של המלנכוליה (The Anatomy of Melancholy), מסה רפואית על דיכאון שכּרכה בכפיפה אחת פולקלור, מלומדות וידע רפואי. ברטון התייחס לכלב השחור, וקישר אותו לשטן: "וכל כלב או חתול שחור שהוא ראה, הוא חשד בהיותו השטן".


סוזן סונטאג הגדירה את האפיזודה הדיכאונית – בספרה המחלה כמטאפורה – כ"מלנכוליה, למעֵט הקסם".


"תסמונת המלנכוליה" מתוארת במלוא עוצמתה בספרו של ויליאם סטיירון חֲשֵׁכָה נראֵית (1996). הפסיכולוגית קיי רדפילד גֵ'ימיסון תיארה בספרה נפש לא שקטה (1996) את מחלת המאניה-דפרסיה שלקתה בה. שעות הדכדוך והשפל של ג'ימיסון הביאו להתעסקות כפייתית "אפורה וקודרת עם המוות, עם הגסיסה, עם הריקבון". בספר אחר שלה, הלילה ממהר לרדת (2000), המבקש להבין את ההתאבדות, היא מתייחסת אל המוות הממשמש ובא מתוך "הלילה האפל" של הדיכאון כאל "האביר השחור". הסופר אנדרו סולומון העיד גם הוא מניסיונו על המלנכוליה – או, ליתר דיוק, "הדיכאון העמוק" שבו שקע – בספרו דְמוֹן של צהריים (2004). הוא מתאר אותו כ"מין ערפל הצובע את הימים בצבעים עמומים"; כ"נפילה לתהום שאין לה תחתית", ש"ראשיתה היא אפלה: אתה נופל ומתרחק מאוד מהשמש, אל מקום שצלליו שחורים".


* פרק זה מבוסס על: אנדרו סולומון, דמון של צהריים: אנטומיה של דיכאון. תל אביב: עם עובד, 2004; סוזן סונטאג, המחלה כמטאפורה. תל אביב: עם עובד, 1980; ויליאם סטיירון, חשכה נראית: זיכרון של שיגעון. תל אביב: ידיעות אחרונות, 1996; ג'ימיסון ק' רדפילד, נפש לא שקטה: זיכרונות של מצבי רוח ושיגעון. תל אביב: מטר, 1996; ג'ימיסון ק' רדפילד, הלילה ממהר לרדת: להבין את ההתאבדות. תל אביב: מטר, 2000; [Burton, Robert, The Anatomy of Melancholy. New York: Ney York Review Books, 2001 [1621.


"מסתורי הכלב השחור"

לפרק הקודם | לראשי הפרקים | לפרק הבא

94 צפיות